Biztonsági mentés

szempontok egy biztonsági mentési rendszer kialakításához

  • A programok (így az exPanda program is) általában a használat során folyamatosan mentik az adataikat, ebben a leírásban nem erről a programon belüli mentésről, hanem egy a programoktól független, ún. biztonsági mentésről lesz szó. A biztonsági mentésbe bármely program adatai vagy állományai bevonhatók és be is kell vonni minden a cég számára fontos állományt bárki, bármely programmal hozza is létre azt (levelezés, e-mail, szerződések).

  • A biztonsági mentés tehát egy a cég által használt állományokról készített másolat, amelyből bármely hiba (hardver vagy szoftver) esetén az adatok visszanyerhetők és a munka a lehető legkisebb időveszteséggel folytatható.

  • A fájlszerver merevlemezének hibája ellen a lemez vagy a teljes szerver tükrözésével is védekezhetünk, de ebben az esetben is szükséges a biztonsági adatmentés, ugyanis a gépek ellopása esetén velük az adatainkat is elveszítjük a tükrözéssel együtt.

  • A biztonsági adatmentést rendszeres időközönként, az adatok keletkezési ütemét figyelembe véve kell meghatározni, legáltalánosabb a napi adatmentés, de nagy cégnél lehet délben is egy mentést beiktatni, kisebb cégeknél elég lehet a heti mentés is. Mindenképpen vegyük figyelembe, hogy a mentése visszatöltése után a mentés óta keletkezett adatokat újra kell majd rögzíteni.

  • A mentésből mindig legyen több generációnk, azaz legalább az utolsó és az utolsó előtti mentés legyen meg, mert a mentés is meghibásodhat. Nagyobb időközönként pedig egy mentést hosszabb ideig őrizzünk meg. Napi mentés esetén a célszerű egy teljes hetet megőrizni és mindig az egy héttel korábbi adatot felülírni, valamint hetente vagy havonta egy mentést hosszabb időre eltenni.

  • Célszerű, ha a mentés egy vagy csak néhány jól áttekinthető fájlból áll, és az eredeti állapot nélkül is ellenőrizhető a hibátlansága. Az eredeti állapot ugyanis pl. adatbázis fájlok esetén folyamatosan változik így a mentést azzal összehasonlítani értelmetlen. Az ellenőrízhetőséget kiválóan biztosítják a tömörített állományok, amelyekkel jelentős helyet is spórolunk, ami a sok mentésállomány miatt nem lényegtelen.

  • A mentésekből a cég összes vagy majdnem összes fontos adata, állománya (levelezése, könyvelési adatai) kinyerhető, ezért a biztonsági mentést üzleti titokként célszerű kezelni. Jó, ha maga a mentés titkosított, például a tömörített mentések egyben titkosíthatók is. Fontossága miatt a mentést hordozó média tárolását és a már nem használt média (pl. régi mentéseket tartalmazó cd) megsemmisítését is szabályozni kell.

  • A mentést elkészülte után a géptől el kell venni. A dat kazettát kivenni, a hordozható vincsesztert leválasztani, ha beépített vincseszterre készült a mentés akkor azt cd-re írni stb. A gépben maradó média ugyanis a géppel együtt sérülhet.

  • Meghatározott időközönként (hetente vagy havonta) szúrópróbaszerűen a mentés jóságát ellenőrizni kell. Ez tömörített állományok esetén a teszt futtatásával könnyen megtehető, egyéb esetekben egy külön helyre való visszatöltés és a visszatöltött állományok ellenőrzése lehet szükséges.

  • A mentett adatok körét mindenkinek ismernie kell. Ha a mentés csak a szerver bizonyos mappáiból menti az adatokat, akkor mindenkinek tisztában kell lenni vele melyek ezek. A nem ide kiírt állományok mentéséről mindenki maga kell gondoskodjon. Szükség lehet arra, hogy a cég számára fontos állományok kiírási helye kötelezően előírt legyen.

  • Ha a mentés munkaidőn kívül automatikusan történik akkor azt is ellenőrizni kell nem ütközik-e más programok futásával. Az exPanda program állomány ellenőrző és adat postázó modulja például szintén lehet éjszakai futásra beállítva. Az adatbázis szerverek szintén futtathatnak időzített karbantartásokat.

  • Ha növekményes mentés van beállítva (azaz csak az új állományokat menti a túl nagy mentésméret elkerülése végett), akkor a mentések megőrzésénél ezt figyelembe kell venni. Ilyenkor is célszerű (ha lehetséges), időközönként teljes mentést készíteni és ezeket hosszabb időre megőrizni.

  • A mentéseket biztonságos helyen kell tárolni. Célszerű elzárni a páncélszekrénybe, sőt a hosszabb időre eltett mentéseket esetleg elvinni másik telephelyre vagy a cégvezető lakására. Több telephely és széles sávú internet kapcsolat esetén a telephelyek a másik telephely gépére is menthetik az adataikat, vagy a telephelyek a központi szerverre.

  • A mentésért felelős személyt ki kell jelölni, nem jó megoldás ha éppen az ment akinek eszébe jut (ha eszébe jut).

  • Egy lehetséges jó mentési megoldás az állományok jelszóval védett tömörítése, és a tömörített állományok hordozható vincseszterre, pendrive-ra, dvd-re vagy cd-re írása. Ha az adott hordozóra több mentés is kiírható, akkor is célszerű többet használni egyszerre és felváltva írni egyikre és másikra, vagy lehet akár a hét minden napjára egy.

  • Végezetül szükséges megjegyezni, hogy fentiek csak néhány mérlegelendő szempontot soroltak fel, a konkrét megvalósítás minden esetben a cégnél keletkező adatokhoz és a hardver lehetőségekhez kell, hogy igazodjon. Az egyes mentési célhardverek (pl. dat kazettás egység) a mentéshez saját programot adhatnak, részletes leírással.

(2009. április)